انتخاب سنسور های فول فریم یا هاف فریم در دوربین های دیجیتال | DX format vs FX format

  کمپانی نایکن در دو سایز مختلف سنسور FX  و DX به بازار ارائه می دهد. سنسور های FX دقیقا هم اندازه فیلم های 35 میلیمتری  (36x24  میلیمتر)  می باشند اما ساخت آنها هزینه زیادی  می برد بخاطر همین دوربین های فول فریم ( تمام کادر) قیمت بالاتری دارند. افراد علاقمندی که توانایی خرید دوربین های فول فریم را ندارند می توانند از مدل های DX یا 24X16 میلیمتر استفاده کنند که در بازار قیمت کمتری دارند .

سنسور DX  هم سایز فیلم های دوربین های قدیمی APS-C  می باشد بخاطر همین مساله است که گاهاً از آنها به سنسورهای APS-C  نام برده می شود.

برای سنسورهای FX  و DX  کمپانی نایکن لنزهای مختلفی تولید می کند.لنزهای FX بر روی هر دو نوع دوربین قابلیت نصب دارند اما اغلب آنها خیلی بزرگ، سنگین و گران هستند.

اما لنزهای DX  تنها می توانند بر روی دوربین هایی با سنسور DX  نصب شوند. اینگونه لنزها تصویر کوچکتری ایجاد می کنند تا بر روی سنسور کوچکتر منطبق شود. اینگونه لنزها سبکتر و ارزانتر هستند.

اگر شما از دوربین های DX  استفاده می کنید لنزهای DX  بسیار کارا و مناسب هستند و نیازی نیست که لنزهای FX  را تهیه نمایید مگر اینکه قصد داشته باشید دوربین تان را به فول فریم یا FX تغییر دهید.

01- ویژگی های کانونی

سنسورهای DX میدان دید کوچکتری را ثبت می کنند. بخاطر همین مساله به نظر می رسد که شما با یک لنز با فاصله کانونی بزرگتر (تله ) مشغول عکاسی هستید. به این ویژگی ضریب برشی گفته می شود. برای محاسبه فاصله کانونی لنزتان کافی است که ضریب برشی 1.5 ( در دوربین های نایکن ) را در فاصله کانونی حقیقی لنزتان ضرب نمایید تا فاصله کانونی موثر لنزتان را در دوربین های DX  بدست آورید.

02- لنزهای DX

دوربین  D5200 با سنسور  DXکه با یک لنز 18-55 میلیمتر ارائه می گردد دارای ضریب برشی 1.5 می باشد این بدین معنی است که لنزتان مانند لنز 27-82 میلیمتر عمل خواهد کرد. (عدد 18 و 55  را ضربدر 1.5 نموده ایم).  لنزی با محدوده بزرگنمایی استاندارد در دوربین های دیجیتال (D-SLR).

03-  لنزهای FX

دوربین  D610 با سنسور  FX  که با یک لنز 24-85  ارائه می گردد دارای فاصله کانونی موثر 24 – 85 خواهد بود بخاطر اینکه در دوربین های فول فریم ضریب برشی 1 می باشد و هیچ گونه بزرگنمایی اتفاق نمی افتد. شما می توانید از لنزهای FX در دوربین های DX  هم استفاده نمایید اما به نظر می رسد که لنز کمی بزرگتر و سنگین تر از لنزهای کاربردی زوم 36 – 127 میلیمتر استاندارد خواهد بود.

شما می توانید از لنزهای DX  بر روی بدنه دوربین های فول فریم در حالت DX Crop mode  استفاده نمایید. فعال کردن این گزینه باعث می شود که از قسمت مرکزی سنسور فول فریم برای ثبت عکس استفاده شود به این ترتیب مقدار زیادی از رزلوشن دوربین تان هدر خواهد رفت.
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود