کانال های رنگ در فتوشاپ (Color Channels)

  درک چیزی که در هر یک از کانال های رنگ در فتوشاپ مشاهده می کنید، به شما این اطلاعات را می دهد که انتخاب های پیچیده چگونه ایجاد می شوند و تصاویر شما چه طور رتوش و دستکاری می گردند. در این آموزش، توضیح تمامی کانال های رنگ در فتوشاپ را مشاهده می کنید. با عام ترین مُد رنگ شروع می کنیم: RGB.
کانال رنگ RGB

کانال های RGB اگر در حال آماده کردن تصویری برای یک مجله تجاری چاپی هستید (که قرار است با یک پرینتر جوهری خانگی چاپ شود) و آن ها از شما می خواهند که از مد رنگ CMYK استفاده کنید، مد RGB می تواند جایگزین خوبی باشد. گذشته از تمام این ها، مونیتور شما RGB است، درست مانند دوربین دیجیتال و اسکنر. فتوشاپ کانال های مجزا را در قالب قرمز، سبز و آبی نمایش نمی دهد؛ آن ها در مد خاکستری هستند. بنابراین شما به سادگی می توانید ببینید که رنگ در کجاها غلظت بیشتری دارد. به دلیل این که رنگ ها در مد RGB از نور ساخته شده اند، رنگ سفید نشان دهنده نواحی با قدرت رنگ بالا و رنگ مشکی نشان دهنده نواحی ضعیف تر می باشد. سایه هایی از خاکستری نیز در این بین دیده می شود.
کانال های رنگ در فتوشاپ

هر یک از کانال های رنگ شامل اطلاعات مختلفی می باشد:
قرمز (RED)
این کانال، روشن ترین کانال گروه است و بزرگترین تفاوت در بازه رنگ را به نمایش می گذارد. این کانال بسیار روشن است، زیرا مقدار تن رنگ قرمز در پوست و موی خانم ها بسیار زیاد است. در زمان اصلاح تُن رنگ های پوست، این کانال می تواند بسیار مهم باشد. برای نرم کردن پوست می توانید فیلتر Blur را بر روی این کانال اجرا کنید.

سبز (GREEN)
می توانید این کانال را “مرکز کنتراست” بنامید؛ زیرا معمولاً همه چیز در آن بیشترین کنتراست را دارد (این امر منطقی به نظر می رسد؛ زیرا دوربین های دیجیتال چندین سنسور سبز مانند سنسورهای قرمز و آبی دارند تا بتوانند چشم های انسان را که به نور سبز حساس تر است شبیه سازی کنند). در زمان ایجاد یک ماسک برای تیز نشان دادن لبه ها و یا کار بر روی نقشه های انتقال این کانال را به خاطر داشته باشید.

آبی (BLUE)
تیره ترین کانال این گروه است. این کانال زمانی بسیار مفید است که می خواهید نواحی انتخاب پیچیده ای به منظور جداسازی یک شئ ایجاد کنید. هم چنین زمانی که مشکلاتی مانند نویز و دانه دانه ای بودن پیش می آید، این کانال بسیار سودمند خواهد بود.
کانال های CMYK

اگرچه شاید بیشتر وقت خود را صرف کار با تصاویر RGB خواهید کرد، ممکن است گاهی اوقات نیاز باشد بر روی تصاویر CMYK کار کنید. افرادی که فرایند چاپ تصاویر را اجرا می کردند، به منظور تولید رنگ مشکی، خاکستری و سایه هایی از رنگ (رنگ هایی که با مشکی ترکیب می شوند تا رنگ های تیره تری ایجاد کنند)، رنگ مشکی را به عنوان چهارمین جوهر به پرینتر اضافه می نمودند. آن ها نمی توانستند از مخفف B برای رنگ مشکی استفاده کنند؛ زیرا ممکن بود با آبی (مانند RGB) اشتباه گرفته شود. بنابراین از حرف K استفاده نمودند. بدین ترتیب، عبارت خلاصه شده CMYK به دست می آید که حروف آن نمایانگر جوهرهایی به رنگ Cyan(سبزآبی)، Magenta(ارغوانی)، Yellow(زرد) و blacK(مشکی) است که در ماشین های چاپ تجاری مورد استفاده در چاپ روزنامه ها، مجلات، بسته بندی محصولات و مانند آن استفاده می شود. کانال مرکبی در بالای پنل Channels هست که CMYK نام دارد. می توانید با رفتن به مسیر Image>Mode>CMYK Color این مد را فعال کنید. یک ماشین چاپ حرفه ای، در تصویر شما چهار کانال CMYK را به رنگ های جداگانه ای تفکیک می کند. هر یک از این رنگ های جداگانه کپی کامل و بی عیب و نقصی از کانال رنگی است که شما در فتوشاپ مشاهده می کنید و با رنگ مربوط به خود پرینت می شود (سبزآبی، ارغوانی، زرد یا مشکی). زمانی که ماشین چاپ این چهار رنگ را در بالای یکدیگر قرار می دهد، آن ها یک تصویر تمام رنگی را شکل می دهند. این تکنیک به نام “فرایند چاپ چهار رنگ” شناخته شده است. به دلیل این که کانال های CMYK به جای نور، جوهر را نمایش می دهند، اطلاعاتی که راجع به تن رنگ خاکستری در پنل Channels مشاهده می کنید، مخالف مد RGB است. در مد CMYK رنگ مشکی نشان دهنده قوی ترین و رنگ سفید نمایانگر ضعیف ترین رنگ است.
کانال های رنگ در فتوشاپ

پیاده سازی افکتhigh-key بر روی چهره


حتی اگر تصویر خود را به یک ماشین چاپ نفرستید، هنوز می توانید در مد CMYK کارهای جالبی انجام دهید. برای نمونه، ممکن است توجه کرده باشید که کانال مشکی تقریباً خیلی مرتب است. این شبیه یک افکت مشهور به نام نورپردازیhigh-key است که در آن چندین منبع نور، موضوع را هدف قرار داده اند تا تصویری شگفت انگیز با سایه های جالب توجه خلق کنند. بسیاری از مردم برای رسیدن به این ظاهر در فتوشاپ کار سخت و طولانی مدتی را انجام می دهند؛ در صورتی که می توانند به سادگی به تعداد کمی از تنظیمات کانال متوسل شوند. جهت پیاده سازی این افکت، کافیست در ورژن CMYK، کانال مشکی را استخراج کنید. مراحل کار به شرح زیر است:
گام ۱

اگر تصویر شما در مد RGB است، با رفتن به مسیر Image>Duplicate از آن یک کپی بگیرید. به دلیل این که می خواهید مد رنگ را در مرحله بعد تغییر دهید، بهتر است این کار را بر روی کپی انجام دهید؛ زیرا در حین تغییر مد تصویر، مقداری از اطلاعات مربوط به رنگ تصویر از بین خواهد رفت. اگر تصویر شما از قبل در مد CMYK قرار دارد، به مرحله ۳ بروید.
گام ۲

کپی تصویر را انتخاب نموده و به مسیر Image>Mode>CMYK Color بروید. اگر سند شما دارای بیش از یک لایه است، فتوشاپ در مورد ادغام تمام لایه ها در قالب یک لایه از شما سؤال می پرسد. اگر آن لایه های اضافی بر ظاهر تصویر شما تأثیر دارند (برای مثال Adjustment layerها)، بر روی Flatten کلیک کنید (Flatten کردن یک سند کار مخاطره آمیزی است ولی در این جا شما در حال کار کردن با کپی تصویر اصلی هستید). اگر پیغام دیگری در مورد پروفایل های رنگ مشاهده نمودید، فقط OK را بزنید. اکنون تمام چیزی که باید بدانید این است که وقتی کار را به اتمام رساندید و به سند اصلی RGB بازگشتید (مرحله ۵)، پروفایل CMYK هیچ چیز را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.
گام ۳

در پنل Channels مربوط به کپی تصویر، کانال مشکی (Black) را فعال کنید. زمانی که بر روی این کانال کلیک می کنید، فتوشاپ به طور اتوماتیک بقیه کانال ها را مخفی می کند.
گام ۴

حال از کانال مشکی یک کپی می گیریم. کلیدهای Ctrl+A را بزنید تا تمام محتویات این کانال انتخاب شوند. سپس با زدن کلیدهای Ctrl+C از آن کپی بگیرید.
گام ۵

اکنون می خواهیم به سند RGB اصلی خود بازگردیم و کانال مشکی را در آن پیست کنیم. داخل پنجره تصویر RGB اصلی کلیک کنید. سپس پنل لایه ها را باز کنید (Window>Layers) و با زدن کلیدهای Ctrl+V کانال مشکی را در آن پیست نمایید (نیازی نیست یک لایه جدید بسازید، فتوشاپ این کار را برای شما انجام می دهد). مزیت ایجاد کردن این افکت در داخل تصویر RGB اصلی، ویرایش انعطاف پذیری آن است. برای نمونه، جهت تغییر دادن کامل این افکت (در حالی که جذاب بودن خود را از دست ندهد) می توانید Opacity لایه مشکی (Black) را کاهش دهید.
گام ۶

سند کپی را ببندید چون دیگر به آن نیاز ندارید. تمام کار همین بود! اکنون تصویر شما دارای ظاهری با کنتراست بالا و وضوحی قابل قبول است که فقط در چند دقیقه توانستید به آن برسید.
کانال های Labمد Lab با استفاده از اطلاعات مربوط به رنگ، مقادیر نور و روشنایی یک تصویر را تفکیک می کند (این که چه قدر روشن یا تیره است). نام این مد از کانال های آن اقتباس شده است: Lightness – a – b. مد Lab مانند RGB و CMYK برای خروجی استفاده نمی شود. در عوض این مد زمانی مفید است که شما می خواهید بدون تغییر در رنگ ها، مقدار نور تصویر را تغییر دهید (مثلاً زمانی که می خواهید تصویر را روشن تر یا خشن تر کنید). هم چنین می توانید اطلاعات مربوط به رنگ را بدون تأثیر بر مقدار نور تنظیم کنید.
برای فعال کردن این مُد به مسیر Image>Mode>Lab Color بروید. اگر به پنل Channels نگاهی بیندازید، تصاویر را با اشعه X خواهید دید. جزئیات مربوط به هر یک از کانال ها به شرح زیر می باشد: – کانال Lightness : در این جا جزئیات تصویر را خواهید یافت؛ البته به غیر از رنگ. ظاهر تصویر در این کانال مانند ورژن سیاه و سفید آن است. – کانال a : این کانال شامل نیمی از اطلاعات مربوط به رنگ است : ترکیبی از ارغوانی (یا قرمز) و سبز. – کانال b : نیم دیگری از اطلاعات در این کانال است : ترکیبی از زرد و آبی.

مد چند کاناله (Multichannel)

شما هرگز از این مد استفاده نخواهید کرد؛ مگر این که بخواهید تصویری را برای یک ماشین چاپ تجاری آماده کنید. هم چنین ممکن است تصادفاً به این مد وارد شوید. اگر در سندی با مد RGB، CMYK یا Lab یکی از کانال های رنگ را حذف کنید، فتوشاپ بدون هیچ سؤالی شما را به مد چند کاناله وارد می کند. اگر این اتفاق افتاد، برای برگشت به مرحله قبل و برگرداندن کانال حذف شده از پنل History استفاده نموده و یا کلیدهای Ctrl + Z را بزنید. این مد دارای کانال ترکیبی نیست و برای کارهای چاپی دو یا سه رنگی قابل استفاده می باشد. زمانی که با رفتن به مسیر Image>Mode>Multichannel وارد این مد می شوید، فتوشاپ تمام کانال های رنگ موجود را به کانال هایspot (جوهری یا چاپی) تبدیل می کند.
زمانی که تصویری را به مد چند کاناله تبدیل می کنید، فتوشاپ بسته به این که قبلاً در چه مد رنگی بوده اید، فوراً یکی از عملیات زیر را انجام می دهد:
– کانال های RGB را به کانال های spot سبزآبی، ارغوانی و زرد تبدیل می کند.
– کانال های CMYK را به کانال های spot سبزآبی، ارغوانی، زرد و مشکی تبدیل می کند.
– کانال های Lab را به کانال های آلفا به نام Alpha 1 و Alpha 2 و Alpha 3 تبدیل می کند.
– کانال خاکستری را به کانال spot مشکی تبدیل می کند.

این تغییر کانال بنیادی منجر به تغییر رنگ شدید می شود. ولی شما می توانید برای رسیدن به تصویر مورد علاقه تان، هر یک از کانال ها را جداگانه ویرایش کنید، هم محتوی و هم رنگ جوهری آن ها را. زمانی که ویرایش را به پایان رساندید، با رفتن به مسیر File>Save As و انتخاب Photoshop از منوی تاشوی پایین پنجره، تصویر را در قالب یک فایل PSD ذخیره کنید.
مدهای تک کاناله

بقیه مدهای تصویر فتوشاپ وقتی در قالب کانال ظاهر می شوند چندان جالب نیستند. هرکدام از آن ها فقط یک کانال دارند. آن ها عبارتند از: Bitmap, Grayscale, Duotone و Indexed Color mode (مد آخر در فایل های GIF استفاده می شود). فتوشاپ یک نوع کانال دیگر هم دارد: کانال های آلفا. وظیفه آن ها حفظ انتخاب هاست. پس قادر خواهید بود آن ها را در زمان های بعدی ویرایش کنید.


پیوندها

روانشناس روانشناسی کودک مشاوره تلفنی شبانه روزی پنل اس ام اس رایگان خرید سگ ابزار وبلاگ
خرید سگ فروش سگ چت روم چمن مصنوعی ثبت پایتخت رستوران های مشهد بلیط هواپیما رزرو هتل صندلی شیواری کورد پاتوق درج آگهی ناز چت مقالات صنعت برق کفپوش صنعتی تازه های علمی ربات اینستاگرام تخلیه چاه تحصیل در امریکا کفسابی انجام پایان نامه گیفت کارت پلی استیشن لوگو آموزش کاشت ناخن سئو سایت خرید گیفت کارت تور پوکت تور تایلند تور کانادا مهاجرت به کانادا تور مشهد گیفت کارت اپل فلزیاب سئو طراحی دکوراسیون داخلی تعمیرات ساید بای ساید تولیدی کیف تولیدی کیف تور کویر درمان زخم پرینتر سه بعدی هزینه کاشت مو تور استانبول تور آنتالیا دانلود فیلم ایرانی قالب وبلاگ قالب بلاگفا قالب وبلاگ یاس تم گالری عکس آپلود عکس تور کوش آداسی دانلود آهنگ جدید اتوبار پاسداران پنل اس ام اس
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود